Aktualności

Za nami ostatnie zadanie projektowe, warsztaty dla nauczycieli i edukatorów. Zadanie to kończy nasz projekt „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”. Bezpłatne warsztaty pt.:  „Jak edukować o karpackich rzekach” odbyły się w Myślenicach 22-23.02.2020.  Program warsztatów obejmował seminarium i wycieczkę terenową nad Rabę oraz na zaporę w Dobczycach.  Na obszarze natura 2000 Raba z Mszanką PLH120093 prowadzona była renaturyzacja rzeki. Uczestnicy mogli zapoznać się z efektami tej renaturyzacji.  Każdy z uczestników otrzymał certyfikat udziału w warsztatach oraz  podręcznik „Jak edukować o karpackich rzekach” (który zostanie rozesłany pocztą, również do szkół podstawowych na obszarach Natura 2000 objętych naszym projektem). Poniżej kilka zdjęć z warsztatów, kto nie dojechał niech żałuje 🙂

—————————————————————————————————–

Zakończyliśmy serię 7 spotkań dyskusyjnych w 7 rzecznych obszarach Natura 2000 objętych naszym projektem. Poniżej krótkie relacje z każdego ze spotkań.

SPOTKANIE DYSKUSYJNE – JASIOŁKA PLH180011

Ostatnie z naszych spotkań dyskusyjnych odbyło się w dniu 30 stycznia 2020 r. w Jedliczu, gdzie ugościła nas Gmina Jedlicze udostępniając salę w Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji. Na spotkanie przybyła liczna publiczność. Obok przedstawicieli gmin, starostw, nadleśnictw, RDOŚ, RZGW, sołtysów, wędkarzy i mieszkańców, na spotkanie przybyła też młodzież ze starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Dyskusja na temat różnych problemów dotyczących Jasiołki była bardzo emocjonująca. Z sali padało wiele pytań, z których mamy nadzieję że na większość udało się odpowiedzieć. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

SPOTKANIE DYSKUSYJNE – WISŁOKA Z DOPŁYWAMI PLH180052

Przedostatnie z serii naszych spotkań z samorządami i mieszkańcami gmin przyległych do rzek naturowych odbyło się 29 stycznia 2020 w Związku Dorzecza Gmin Wisłoki w Jaśle. Licznie zgromadzeni uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacjami nt. walorów przyrodniczych Wisłoki, efektami zmian w zlewni karpackich rzek i regulacji koryt, efektami projektu „Wisłoka bez barier” oraz poznać usługi ekosystemowe jak i możliwości renaturyzacji rzek. Wszystko w „otoczce” naszego projektu, prezentacji efektów z pokazem ścieżki wirtualnej po Wisłoce i diaporamy o karpackich rzekach włacznie. Dziękujemy wszystkim za przybycie, a w szczególności ZDGW w Jaśle za gościnę. Poniżej kilka zdjęć z posiedzenia.

SPOTKANIE DYSKUSYJNE – RZEKA SAN PLH180007

Kolejne spotkanie dyskusyjne za nami. Razem z naszymi ekspertami odwiedziliśmy Przemyśl. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Przemyślu w dniu 28 stycznia 2020.  Na sali gościliśmy przedstawicieli gmin, starostw, nadleśnictw, związków wędkarskich, radnych, sołtysów i in. Dyskusja nt. obszaru Natura 2000 Rzeka San PLH180007 była spokojna acz rzeczowa. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Przemyślu za gościnę i uczestnikom za liczne przybycie. Poniżej kilka zdjęć z naszych obrad.

 

SPOTKANIE DYSKUSYJNE – CZARNA ORAWA PLH120002

Następne spotkanie dyskusyjne za nami. Tym razem gościliśmy w Gminie Jabłonka, gdzie rozmawialiśmy  nt. obszaru Natura 2000 Czarna Orawa PLH120002. Spotkanie odbyło się w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce 24 stycznia 2020 r. Dziękujemy za udostępnienie sali wykładowej. Na spotkaniu zaprezentowaliśmy cele i zadania wykonane w ramach projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”. Uczestnicy zobaczyli ścieżkę wirtualną o Czarnej Orawie, diaporamę o rzekach karpackich oraz prace konkursowe pt. „Chroń rzeki karpackie!” Nasi eksperci prezentowali prezentacje nt. dynamiki rzek górskich, przyczyn powodzi i suszy, możliwościach renaturyzacji rzek i usługach ekosystemowych jakie rzeki nam oferują za darmo. Dyskusją była gorąca, z sali padało wiele pytań, na które mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

SPOTKANIE DYSKUSYJNE – DOLNA SOŁA PLH120083

Kolejne spotkanie dyskusyjne już za nami. Razem z naszymi ekspertami od rzek odwiedziliśmy Oświęcim, gdzie rozmawialiśmy  nt. obszaru Natura 2000 Dolna Soła PLH120083. Spotkanie odbyło się 23 stycznia 2020 r. w Urzędzie Gminy Oświęcim, na ul. Zamkowej 12 w Oświęcimiu. Dziękujemy za miłe przyjęcie. Na spotkaniu omówiliśmy cele i zadania wykonane w ramach projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”. Uczestnicy zapoznali się ze ścieżką wirtualną o Dolnej Sole, diaporamą o rzekach karpackich oraz zobaczyli prace konkursowe pt. „Chroń rzeki karpackie!” Nasi eksperci prezentowali prezentacje nt. dynamiki rzek górskich, przyczyn powodzi i suszy, możliwościach renaturyzacji rzek i usługach ekosystemowych jakie rzeki nam oferują za darmo. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

 

SPOTKANIE DYSKUSYJNE – ŁOSOSINA PLH120087

Za nami kolejne spotkanie dyskusyjne, tym razem w Tymbarku nt. obszaru Natura 2000 Łososina PLH120087. Spotkanie odbyło się 22 stycznia 2020 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku. Dziękujemy za gościnę. Na spotkaniu przybliżyliśmy cele i zadania wykonane w ramach projektu „Rzeki karpackie – czysta Natura 2000”. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze ścieżką wirtualną o Łososinie, diaporamą o rzekach karpackich oraz zobaczyć prace konkursowe pt. „Chroń rzeki karpackie!” Nasi eksperci przekazali ogrom wiedzy nt. dynamiki rzek górskich, przyczyn powodzi i suszy, możliwościach renaturyzacji rzek i usługach ekosystemowych jakie rzeki nam oferują za darmo. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

 

SPOTKANIE DYSKUSYJNE – BIAŁA TARNOWSKA PLH120090

Za nami spotkanie dyskusyjne w Tuchowie nt. obszaru naturowego Biała Tarnowska PLH120090. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Tuchowie w dniu 16 stycznia 2020 r. Opowiedzieliśmy o wykonanych w ramach projektu zadaniach, pokazaliśmy ścieżkę wirtualną o Białej Tarnowskiej, diaporamę o rzekach karpackich oraz prace konkursowe nt.ochrony rzek. Dyskusja dotycząca zagadnień powodzi, suszy, regulacji i utrzymania rzek w stanie naturalnym – była gorąca. Ale daliśmy radę. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY „Chroń rzeki karpackie!” – WYNIKI

Na konkurs przyjęto 235 prac nadesłanych z 7 obszarów objętych projektem: 135 w kategorii klas 4-6 szkół podstawowych oraz 100 w kategorii klas 7 podstawowych, 2 i 3 gimnazjalnych.

Jury w składzie: Justyna Stańczyk – przewodnicząca – zastępca koordynatora projektu „Rzeki karpackie – Czysta Natura 2000” (FWIE), członkowie: Bożena Kotońska – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, Regionalny Konserwator Przyrody w Krakowie – przedstawiciel RDOŚ Kraków, Radosław Koryga – przedstawiciel RDOŚ Kraków,  Joanna Szmuc – przedstawiciel RDOŚ Rzeszów, Łukasz Lis – przedstawiciel RDOŚ Rzeszów

przyznało nagrody główne następującym osobom:

 

I grupa – uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych

Nagrody główne:

Julia Janik z gminy Kołaczyce

Aleksandra Paradysz z gminy Jedlicze

Karolina Wygonik z gminy Osiek Jasielski

Wyróżnienia:

Biała Tarnowska

Anna Zych z gminy Tuchów

Szczepan Hajduk z gminy Tuchów

Dominika Pach z gminy Tuchów

Sandra Biskup z gminy Ciężkowice

Czarna Orawa

Magdalena Mastela z gminy Jabłonka

Dolna Soła

Zuzanna Szostek z gminy Oświęcim

Weronika Siemek z gminy Oświęcim

Weronika Lisowska z gminy Oświęcim

Jasiołka

Karolina Turek z gminy Jedlicze

Szymon Mercik z gminy Jedlicze

Miłosz Rachwał z gminy Chorkówka

Dominika Stasiczak z gminy Jedlicze

Oliwia Łątka z gminy Jedlicze

Łososina

Magdalena Włodarz z gminy Laskowa

Jakub Czech z gminy Laskowa

Damian Pławecki z gminy Laskowa

Rzeka San

Ewa Kot z gminy Sanok

Julia Halejcio z gminy Laszki

Monika Adamów z gminy Laszki

Bartosz Niebylski z gminy Orły

Julia Mulan z gminy Laszki

Wisłoka z dopływami

Oliwia Przebięda z gminy Brzostek

Aleksandra Mastaj z gminy Nowy Żmigród

Mateusz Nowak z gminy Brzostek

Emilia Zdziarska z gminy Brzostek

Emilia Gumienna z gminy Osiek Jasielski

Seweryn Bonarek z gminy Brzostek

Karol Wolski z gminy Osiek Jasielski

Julia Gabryś z gminy Kołaczyce

Jakub Ornalik z gminy Krempna

Amelia Bielańska z gminy Tarnowiec

Benita Konopka z gminy Dębowiec (SP w Foluszu)

Emilia Trębacz z gminy Biecz

Anna Jędrzejczyk z gminy Brzostek

Łukasz Gawlik z gminy Uście Gorlickie

 

II grupa – uczniowie klas 7 szkół podstawowych, 2 i 3 gimnazjum

Nagrody główne:

Zuzanna Mazur z gminy Jasło

Sandra Gozdecka z gminy Jasło

Julia Zdziarska z gminy Brzostek

Wyróżnienia:

Biała Tarnowska

Sylwia Kwiatkowska z gminy Tuchów

Emilia Roman z gminy Ciężkowice

Czarna Orawa

Mariola Stec-Sala z gminy Jabłonka

Joanna Kulak z gminy Jabłonka

Dolna Soła

Nicola Żurek z gminy Oświęcim

Amelia Gigoń z gminy Oświęcim

Jasiołka

Maria Krawczyk z gminy Jedlicze

Bartłomiej Król z gminy Jedlicze

Anna Klekot z gminy Jedlicze

Łososina

Patrycja Dudek z gminy Limanowa

Rzeka San

Natalia Kowal z gminy Dynów

Martyna Lubecka z gminy Nozdrzec

Oliwia Filipczak z gminy wiejskiej Sanok

Izabela Wrotniak z gminy Dynów

Amelia Broda z gminy Laszki

Nikola Sawczak z gminy Nozdrzec

Aleksandra Błasik z gminy Jarosław

Wisłoka z dopływami

Karolina Bułka z gminy Nowy Żmigród

Paulina Wojnarowska z gminy Pilzno

Daria Toropiła z gminy Osiek Jasielski

Weronika Gradowicz z gminy Tarnowiec

Wiktoria Mastaj z gminy Osiek Jasielski

Magdalena Budziak z gminy Dębowiec

Aleksandra Noga z gminy Pilzno

Klaudia Długosz z gminy Dębowiec

Katarzyna Serwońska z gminy Biecz

Julia Szarek z gminy Brzostek

Bartosz Witusik z gminy Osiek Jasielski

Jessika Pieknik z gminy Tarnowiec

Karolina Żygłowicz z gminy Kołaczyce

Mateusz Kluzowicz z gminy Kołaczyce

Anna Pawlak z gminy Osiek Jasielski

Konrad Jasionowicz z gminy Osiek Jasielski

Maria Passowicz z gminy Kołaczyce

Magdalena Komisarz z gminy Kołaczyce

 

Wszystkim nagrodzonym bardzo serdecznie gratulujemy!

Nagrody zostaną przesłane na podane w zgłoszeniach adresy, prosimy cierpliwie oczekiwać.

Galeria prac dostępna będzie niebawem na naszym profilu na facebooku.

 

KONKURS PLASTYCZNY „Chroń rzeki karpackie!” – zmiany w Regulaminie
Ze względu na bardzo różnorodną liczbę prac nadesłanych z poszczególnych obszarów, w dniu dzisiejszym (30 marca 2018) wprowadza się następujące zmiany w Regulaminie Konkursu Plastycznego „Chroń rzeki karpackie!”

Pkt. 5.2. regulaminu otrzymuje brzmienie:

5.2. Dodatkowo po 35 osób zostanie wyróżnionych w każdej z kategorii wiekowych, będą one nagrodzone w postaci drobniejszych upominków. Wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymają także pamiątkowe dyplomy.

W związku z wprowadzoną zmianą i prawem do wycofania się uczestników z konkursu w ciągu 7 dni od zmiany Regulaminu Konkursu, zmienia się także termin rozstrzygnięcia konkursu. Pkt 3.2 i 8.1. Regulaminu Konkursu otrzymują brzmienie:

3.2. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do dnia 06 kwietnia 2018 r.
8.1. Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do dnia 06 kwietnia 2018 r. i zostanie opublikowane na stronie internetowej Konkursu.

Zaktualizowany Regulamin Konkursu tutaj.

 

KONKURS PLASTYCZNY „Chroń rzeki karpackie!” -Poszukiwany autor pracy!

Nadeszła praca niepodpisana, bez formularza zgłoszenia, ale może autor pracy lub opiekun rozpozna?  Prosimy o zgłoszenie na nr tel 660 961 552 (w godz 8-16) lub e-mail: chron.rzeki@gmail.com. Czekamy tylko do 4 IV 2018 do 9:00!

 

KONKURS PLASTYCZNY „Chroń rzeki karpackie!”

na plakat zachęcający do ochrony przyrody rzek karpackich.

Dla uczniów z dwóch kategorii wiekowych:
1. klas IV-VI
2. klas VII, I gim i II gim

Do wygrania:
1. cyfrowe aparaty fotograficzne super zoom 20,1 Mpix! – dla zdobywców 3 pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej,
2. drobniejsze upominki – dla 5 osób wyróżnionych w każdym obszarze w każdej kategorii wiekowej.

Więcej informacji: w zakładce KONKURSY.

 

NEWSLETTER

Zapraszamy do zapisania się na listę odbiorców biuletynu edukacyjnego „Rzeki Karpackie – Czysta Natura 2000”. 
Do subskrybentów newslettera roześlemy 14 dwustronicowych tekstów o przyrodzie karpackich rzek i jej ochronie, zaczynając od września 2017.

Zapisz się na Newsletter

 

PRZERWA W KONKURSIE NA FACEBOOKU

Trwa wakacyjna przerwa w konkursie wiedzy o rzekach karpackich na naszym facebooku: https://www.facebook.com/RzekiKarpackie/.

Następne pytanie opublikujemy 28 sierpnia 2017 r.

CZYSTA NATURA 2000 Kampania edukacji ekologicznej dla społeczności znad dolnej Soły, Czarnej Orawy, Łososiny, Białej Tarnowskiej, Wisłoki z dopływami, Jasiołki i środkowego Sanu